Mere om

Fiskevande

Kyst

Lokaliteter

Østjylland

Denne artikel

Mikrochip i Mariager Fjord havørred

Publiceret den 21.01.2009 - 10:15

Jacob Jensen og en kammerat fiskede i den indre del af Mariager Fjord, da de fangede en havørred der rummede andet end bare rejer og kutlinger . I bugen var fisken nemlig mærket med en glasstav på 2,3 gange 0,2 cm i bugen. Det viste sig at være en chip til et mærkningsforsøg i Villestrup Å af DTU Aqua.Chippen var placeret i Mariager-ørredens bug.Jacob Jensen og en kammerat fiskede i den indre del af Mariager Fjord, da de fangede en havørred, der rummede andet end bare rejer og kutlinger . I bugen var fisken nemlig mærket med en chip til et mærkningsforsøg i Villestrup Å af DTU Aqua.

Chippen er et såkaldt pit-mærke, der sender et signal til en scanner, så forskerne kan følge med i opgangen af havørreder i Villestrup Å. 

Kim Aarestrup er projektleder på projektet, der tester, hvordan bestanden af vandrefisk udvikler sig før fjernelse af 7 spærringer i Villestup Å. I fremtiden er det planen, at et genopretningsprojekt skal fjerne samtlige spærringer så vandrefiskene får bedre vilkår.

Det er en unik chance for at bevise den positive effekt af opstemningernes fjernelse. For at have et godt datagrundlag er det uhyre vigtigt, at lystfiskere og fritidsfiskere indsender oplysninger og fiskemærker til DTU Aqua.

DTU Aqua giver 30 kr for indsending af mærket. Men de giver 60 kr., hvis der også er fyldestgørende oplysninger med. De oplysninger, der skal følge med for at få den høje dusør, er fangsttidspunkt, fangststed, længde og vægt og redskab. Desuden må du altid gerne skrive andre, interessante oplysninger, for eksempel omkring maveindhold, skader ol.

Send fiskemærket eller oplysninger om mærket til:

 

DTU Aqua 
Sektion for Ferskvandsfiskeri

Vejlsøvej 39

8600 Silkeborg

Tlf. 89 21 31 00

 

Man kan læse mere om de forskellige fiskemærker på: www.fiskepleje.dk/raadgivning/fiskemaerker.aspx